Kolem domu je vždy stále hodně roboty, ať už stojí, nebo ještě nestojí. Konstatovali by nejen naši předkové, ale i současníci. Bydlet ve vlastním rodinném domě představuje jeden ze životních cílů každého z nás. Postavíme si ho sami nebo nám ho postaví někdo jiný?
Masivní výstavba
Země se mění z roku na rok. Masivní výstavba zasahuje do jejího podoby. Nerozrůstají se jen města, ale i obce díky satelitním městečkům. V projektových kancelářích se dveře nezavřou, protože nejeden člověk touží přizpůsobit bydlení svých požadavkům a zejména rozpočtu. Přestože věděli svépomocí stavět domy už naši pradědové, v době, kdy máme k dispozici množství nových materiálů, bychom měli raději obrátit na profesionály.
Starý a nový dům
K vlastnímu domu se umíme dostat dvojí cestou. Koupí a případně rekonstrukcí staršího domu nebo výstavbou nového. Oba případy mají svá pro i proti. Zatímco při starém domě častokrát nevíme, do čeho jdeme, bydlení v novotě zahrnuje škodlivé výpary z použitých materiálů. Stavebníci, co šijí dům rychlou jehlou snižují zbytečně jeho kvalitu a odepisují z jeho dlouhověkosti. Stavba rodinného domu vyžaduje mít rozsáhlé znalosti.
Vyhradit si prostor
Kdybychom si chtěli dům postavit sami, musíme si na to vyhradit dostatek času a energie. Čím je dům větší, tím vyžaduje vynaložení větší snahy. Pokud se o jeho výstavbu postaráme pod naší taktovkou, máme přehled o svém domě do poslední cihly. V případě, že se jeho výstavbě nemáme čas věnovat, ale záleží nám, aby dům přesto vypadal podle našich představ, necháme si ho postavit stavební firmou, která nás ve všem odbřemení.
Výhody a nevýhody
Dům na klíč, od samotné stavby přes stavební povolení až po kolaudaci, je synonymem dnešní doby. Jeho výhoda spočívá v tom, že se neubere v době jeho trvání o dosavadní životní styl a navíc nám umí stavební firma zajistit cenově přijatelnější koordinaci prováděných prací. Nevýhodou domu je na klíč termín dodávky, který se nedá určit s přesností na den a hodinu. Pokud se vyslovíme o dodatečné změny v projektu, nebudou akceptovány.